1.05.2013, wyrwali mi serce


Dostaliśmy dwa dramatyczne listy. Jeden od polskiego misjonarza ze wschodu RŚA, drugi od znajomego, który przedostał się do Kamerunu, by ratować swoje życie (ze względu na jego bezpieczeństwo nie podajemy więcej danych).

Polski franciszkanin z misji wysuniętej najbardziej na wschód donosi, że tamte rejony razem z północą kraju znajdują się pod okupacją muzułmańską. Kościół katolicki jest pierwszą ofiarą ataków. Do naszego misjonarza rebelianci przyjeżdżali trzy razy. Zabrali wszystkie samochody, całkowicie zablokowali miasto. Kończą im się zapasy żywności, pod koniec miesiąca zabraknie im hostii do odprawiania mszy. Wycofały się wszystkie organizacje humanitarne. Są po prostu odcięci od świata.
Północ ma się nie lepiej. Są to tereny atakowane od początku grudnia. W trzech tamtejszych diecezjach nie ma już żadnego samochodu. Wszystko zgrabili. Biskupi musieli uciekać, bo grożono im śmiercią. Mury ich siedzib stoją puste.
Równocześnie nuncjusz apostolski w Bangui prosił wszystkie wspólnoty o to, żeby zostały, bo to jedyny sposób na opór jaki można stawić muzułmanom. Coraz trudniejsze są te decyzje. Coraz więcej modlitwy potrzeba.


Środkowoafrykańczyk od którego dostaliśmy drugi list przesłał nam swój „pamiętnik” z ostatnich 8 dni  pobytu w stolicy.

W poniedziałek 22.04.  żołnierze Seleki przyszli do Ledgera - największego hotelu w stolicy (a obecnej siedziby tego czegoś nazywanego władzą), aby dopominać się o pieniądze. Zaczęli strzelać i w ogólnej panice zatratowano 5-letnie dziecko.

W jednym z miast ludzie stawili opór, gdy rebelianci chcieli ukraść materiały na budowę szkoły. Otworzyli ogień do cywilów. Zginęło 30 osób, 50 jest rannych. Spalili 450 domów.

Ludzie w strachu przed nocnymi atakami chowają się w szpitalach. Stanowią one azyle, schronienie na ciemną noc. Rankiem wszyscy wracają do domów, a raczej tego czegoś co z nich pozostało.

„Wyrwali mi serce. Zabili mi Nicolasa. To są dzicy, barbarzyńcy. Zabiorę ciało do Ledgera. Niech mnie prezydent pochowa z moim dzieckiem” – te dramatyczne słowa usłyszał w słuchawce telefonu autor listu. Wypowiedziała je jego siostra po zastrzeleniu jej 12-letniego syna w Bangui, gdy wracał do domu z katechezy.

Nie ma dnia bez morderstw, napaści, gwałtów, linczów, kradzieży. Władza nic nie robi. Ich niemoc przeraża. Seleka kradnie na oczach wszystkich, w biały dzień, a nikt nic nie robi, już nikt niczego nie kontroluje. Wszyscy żyją w ciągłym lęku.

Ludzie biznesu, ministrowie, wszyscy boją się rebeliantów. Jedynym sposobem by zabezpieczyć swoje mienie jest płacenie im za ochronę. Jedni dają 17 tys. euro miesięcznie za trzech żołnierzy, inni 7 tys. euro mc, jeszcze inni 3 tys. euro dziennie (!). A co na to premier? Prezydent? A no tłumaczą się, że nic nie mogą zrobić, bo sprawcy tego wszystkiego to nie Seleka, to bandyci, nie da się ich opanować, nie mają szefów, nie mają dyscypliny. Najprościej w ten sposób.

„Nic nie zapowiada końca tego koszmaru, tego chaosu nie do opisania…”

Bo niby jak ma to się skończyć? Kto walczy o ten kraj? Komu zależy? Bum na Republikę Środkowoafrykańską, na tą rebelię, bum który przez chwilę był w mediach minął. No bo ile można pisać, że wciąż kradną, że wciąż zabijają, że wciąż gwałcą? To się po jakimś czasie zaczyna robić nudne, przestaje wiać sensacją, trzeba zmienić temat. A oni wciąż kradną, zabijają i gwałcą! W Bangui niby jest troszkę spokojniej. Dlaczego? Bo już zgrabili to co było do zgrabienia.

I nikt nie wie co będzie. Może prócz kilku wysokich urzędników państwowych, których skandaliczną rozmowę autor listu usłyszał w kawiarni w Kamerunie (cytat): „Wymuszenia Seleki nie powinny nas teraz obchodzić. Najważniejsze żebyśmy my przetrwali. Czas zmusi białych żeby nam dać te środki których na razie wahają się nam udzielić. To oni się przejmują problemem prawa i życia innych ludzi. Zobaczycie, nie zniosą tego chaosu i sami wrócą żeby z nami negocjować.”

Sami oceńcie: tak mówią jedyne osoby, które mogłyby coś zmienić. Tak mówią ludzie, którym z racji urzędu powinno zależeć! Do czego ten świat zmierza? Gdzie zamierzamy tą drogą dojść?

Wszyscy wiedzą o tej sytuacji. Na ostatnim szczycie międzynarodowym w Czadzie, na którym obecni byli przedstawiciele Unii Afrykańskiej, Wspólnoty Krajów Afryki Środkowej, Unii Europejskiej, ONZ, Stanów Zjednoczonych, Francji i RPA, wysłuchali oni szczegółowego raportu premiera o tutejszej sytuacji. Wszyscy jak jeden mąż ubolewali nad dramatem Republiki Środkowoafrykańskiej. Wszyscy wiedzą. Wszyscy ubolewają. I co? I co? I nic! Prezydent Czadu powiedział, że RŚA jest jak „otwarta rana na sercu”. I co? I ta rana krwawi dalej. I ten kraj się wykrwawi. Może wtedy ktoś coś zrobi, może wtedy ktoś podejmie jakąś decyzję.

Dlatego tym bardziej potrzeba nam modlić się o pokój. Ludzie są zmęczeni. Wszyscy. Zmęczeni i zniechęceni.

A końca tego wszystkiego jak nie było tak nie ma.  

Publikacja i rozpowszechnianie zawartości niniejszego bloga, są bez uprzedniej pisemnej zgody autora zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim. 

9 komentarzy:

  1. Pamiętam o Was, modlę się do Boga za Wami i za nami ludźmi. Jak bardzo upadł człowiek :(

    Dzisiaj czytam Psalm 7, wydaje mi się taki adekwatny.

    Niech Pan Wam błogosławi, niech otacza Was opieką.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wiele się dzieje. Ale jedno co przebija z informacji to coraz gorsze nastroje. Dzisiaj gdy czytałem Twój wpis przyszła mi myśl, że najprostszym rozwiązaniem byłoby gdyby wszyscy pracujący w tym kraju go opuścili. Może wtedy, ci którzy mówią "muszą wrócić do rozmów z nami" zobaczyliby, że nie muszą a nawet więcej nie chcą. To plan ludzki jaki jest Boży? Nie wiemy.
    Pamiętam gdy byłem w RŚA słyszałem przysłowie "Okraść białego to jak zaczerpnąć wody z rzeki". Afrykańczycy żyją dniem dzisiejszym. Nie myślą o tym co będzie jutro. wychodzą więc z założenia, że lepiej ukraść dziś bo do jutra może ukraść ktoś inny. Tak naprawdę to tylko Bogu możemy polecać Was, Wasze życie i zdrowie oraz sytuację w tym kraju. Tylko tyle i aż tyle. Pozostańcie z Bogiem. Pamiętający w modlitwie Bogdan

    OdpowiedzUsuń
  3. czytam i nie wierze w to co czytam... trafiłam na ta strone przypadkiem i nie moge uwierzyc ze nikt nic z tym nie robi. ze odwracaja sie od was akcje humanitarne ktore przeciez wiedza ze sa dla was jedynym kontaktem ze swiatem i jedynym ratunkiem. jako prosty czlowiek moge tylko napisac zebyscie nie tracili nadziei na lepsza przyszlosc, ktorej zycze wam z calego serca!

    OdpowiedzUsuń
  4. Jesteśmy z Wami w modlitwie. Tyle możemy. Szczęść Boże!
    B.W.

    OdpowiedzUsuń
  5. " Może wtedy ktoś coś zrobi, może wtedy ktoś podejmie jakąś decyzję. "
    A co można zrobić ? Amerykanie kiedyś spróbowali w Somalii rozwiązywać afrykańskie problemy i jakie były rezultaty ?
    Co się dzieje w RPA , ogniś lokalnej potędze , teraz , pod rządami murzynów przekształcające się w państwo biedy i gwałtów .
    Są kraje w Afryce ( i nie tylko ) dla których jedynym ratunkiem jest natychmiastowa rekolonizacja . Lecz panujący ogólnie klimat politycznej poprawności dławi wszelką dyskusję na ten temat w zarodku .
    I tyle .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Absolutnie popieram tę wypowiedź . Tylko - jak dokonać tej rekolonizacji ? Byłaby chyba pierwsza w dziejach Afryki , a przynajmniej - pierwsza na taką skalę . Ręce opadają . Mentalności Murzynów nie da się zmienić . Wszystko , co "biorą w swoje ręce" popada w ruinę , destrukcję i chaos . Na przykład Zimbabwe czy cytowane RPA .

      Usuń
  6. straszne :(
    pierwsza mysl, ktora przychodzi do glowy - to uciekac stamtad, ale czy to jest jeszcze mozliwe? skoro nie ma samochodow, granice sa zamkniete.
    Pozostaje modlitwa...

    pozdrawiam
    fenek

    OdpowiedzUsuń
  7. Co się dzieje? Zamilkłaś? Mam nadzieję, że wszystko w porządku i nic wam nie jest...

    OdpowiedzUsuń
  8. Gab, napisz coś bo umieramy z niepokoju!
    Joanna

    OdpowiedzUsuń